Gayrimenkul Danışman Avukat

Gayrimenkul danışmanı herkes tarafından bilinmekle birlikte, sektörün hukuksal işlerini yürüten avukatlar da vardır. Gayrimenkul danışman avukat, herhangi bir gayrimenkul alım ve satımında yapılan sözleşmelerin hukuki düzenleme ve takibini yapmakla yükümlüdür. Birçok konuda olduğu gibi gayrimenkul sektörü de hem alıcı hem satıcı için güven zeminde işlerinde yürütür. Bu güven hiç şüphesiz yine hukuk mevzuatında korunmaktadır. Bu konudaki danışmanlık hizmeti, prosedürlerin, sözleşmelerin olması gereken haliyle düzenlenmesi ve takibine yönelik gerçekleştirilir.

Gayrimenkul Hizmetlerinde Avukat

Tapuya kayıtlı taşınmaz malların alım ve satım işlemleri gayrimenkul halk arasında bilinen hali ile emlak sektörünün konusudur. Bu bazen alıcı ve satıcı olarak tekil taraflar arasında bir alışverişin gerçekleşmesine aracılık ederken, bazen de büyük inşaat firmalarının emlak satışlarının, lansmanlarının kısacası tüketiciye ulaştırmanın yapıldığı çoklu müşteriler de olabilir.

Gayrimenkul danışman avukat, söz konusu alım veya satım işlemi yapılacak; daire, arsa, arazi, ofis gibi mülklerin taraflara verilecek sözleşmelerinin hazırlanması ile gerekli prosedürlerin takibi konularında hizmet verir. Avukatlar işin içinde olmadan yapılan alım-satımlarda özellikle yüksek meblağlı satışlarda daha çok sorun yaşanabiliyor.

Taraflar hâkim olmadıkları yasal hakları konusunda mağdur durumuna düşmekte ve dava süreci uzun ve yorucu bir seyirde gerçekleşmektedir. Gayrimenkul avukatları yapılacak işlemlerin mevzuattaki haline ve belge edinme, oluşma gibi bürokratik işlemleri bilen kişi olarak sürecin taraflar lehine sorunsuz işlemesini sağlar.

Gayrimenkul İşlemlerinde Hukukun Yeri

Türk Medeni Kanunu kapsam olarak taşınmaz malların alım, satım, ipotek, kiralama gibi haklarını gözetir. Bu konuda çalışan gayrimenkul danışman avukat Medeni Kanun uyarınca çalışmalarını sürdürür. Sadece almak ve satmak gibi ticari bir işlem için değil; izinsiz kamulaştırma, uygunsuz kira sözleşmeleri, taraflar arası uyuşmazlık, devir, ipotek, irtifak ve mülkiyet hakları gibi birçok konuda danışmanlık yapan avukatlar, zaman zaman arabuluculuk görevi de üstlenerek konuları mahkemeye intikal etmeden çözme yoluna gidebilirler.

Mülkiyetlerin tescil yolu ile kazanılması haricinde miras, icra veya işgal gibi durumlarda avukatlar kanunlar uyarınca dava açma hakkına sahiptirler. Bunlarla birlikte yabancı uyruklu kişilere mülk edindirme, kira sözleşmesi hazırlama ya da kiracıların tahliyesi, haksız tapu devirleri gibi konularla da ilgilenirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir