Boşanma Avukatı

Toplumun en temel birimi olarak bilinen ve bu şekilde nesilden nesile aktarılan aile kavramı, sahip olduğu önem ve sürdürülebilirliği hafife alınmaması gereken bir müessesedir. Bunun yanında günümüz algısında, önemini yitirmek olarak olmasa dahi eskiye nazaran bir arada tutma zorunluluğu açısından biraz daha baskısı azalan bir kurum haline de gelmiştir. Değişen zaman koşulları, kişilerin arasında o ya da bu sebepten çıkan anlaşmazlıklar, değişen ekonomik koşullar ya da daha ağır halleri ile şiddet, aldatma gibi eylemler, bu yapının bozulmasına sebep olmaktadır. Boşanma avukatı, bu süreçte tarafların en makul şartlarda, psikolojik ve ekonomik olarak yıpranmalarının ve hukukun doğru tecelli etmesi adına çiftlere hizmet vermektedir. En bilinen hali ile şiddetli geçimsiz gerekçesi ile açılan boşanma davalarının birçok farklı sebebi daha olabilmektedir. Fiziksel veya psikolojik şiddet, akıl sağlığı, ter, zina veya suç işleme ve haysiyetsiz yaşan sürme gibi gerekçelerle boşanma davaları açılmaktadır.

Boşanma Avukatına Başvurma

Eşler avukata ihtiyaç duymadan direk mahkemeye başvurabilecekleri gibi, oldukça sıkıntılı olan bu sürecin iyi yönetilebilmesi için boşanma avukatı yoluna başvurmayı da tercih edebilirler.  Sıklıkla bir avukat temsilinde boşanma yoluna giden eşler, hem kurdukları ailenin dağılıyor olmasının hem boşanma konularının kendilerinde yarattığı maddi veya manevi yıkım ile sağlıksız bir süreç içinde olurlar.  Avukat bu noktada anlaşmalı veya çekişmeli olsun davayı titizlikle yönetirken, nafaka, mal paylaşımı, velayet gibi konuları dava sürecinde ele alarak çalışmasını yapar. Mutlak ve nispi boşanma nedenleri olarak başlıklandırılacak konularda avukat müvekkili için en güvenli ve faydalı boşanmayı gerçekleştirmekle mükelleftir.

Boşanma Avukatı Niteliği

Aile hukukuna hâkim, prosedürü iyi bilen, zamanı müvekkili lehine kullanabilen, hızlı, çözüm odaklı bir boşanma avukatı doğru bir tercih olacaktır. Boşanma davaları her ne kadar eşler arasında olsa dahi, çocuk var ise koşulsuz çocuğu ya da çocukları yoksa dahi eşlerin ailelerini bile etkileyen sarsıcı bir süreçtir. Boşanma konusun bu sürecin ağırlığına doğrudan etkisi bulunur. İyi bir boşanma avukatı, emsal davalar, kendi tecrübeleri ve sistem dahilinde, maddi ve manevi olarak hakları alınmış bir boşanma sürecini müvekkili adına başarı ile tamamlayacaktır. Boşanmaya sebep bir suç ise bunun gerekli cezayı alması, nafaka, tazminat, velayet, mal paylaşımı gibi süreçlerin iyi yönetilmesi son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir