Arabuluculuk

Uyuşmazlıklar durumunda anlaşmazlıkların iki taraf içinde dostane yollar ile çözüme ulaştırılmasında arabuluculuk hizmeti alınır.

Arabuluculuk yapan kişilere ise arabuluculuk avukatı adı verilir. Arabuluculuk avukatı sadece tek taraf için değil iki taraf içinde çalışır. İki taraf ile de görüşme yaparak sorunun çözümünde iki tarafa içinde makul olan durumların yaratılması konusunda destek olarak olayın kısa sürede ve istenen şekilde çözüme ulaşmasını sağlar.

Kimler Arabuluculuk İçin Başvurabilir?

Kişiler arasında yaşanan uyuşmazlık ya da buna benzer durumlarda herkes arabuluculuk hizmetinden yararlanabilmektedir. Ülkemizde arabuluculuk hizmetleri genellikle dava öncesinde alınır. Bunun amacı olayın dava sürecine taşınmadan önce kişilerin uzlaşmasının mümkün olduğu durumların kısa sürede çözümlenerek dava başlamadan anlaşmazlığın giderilmesinin sağlanmasıdır. Bu neden ile davanın açılması öncesinde arabuluculuk avukatlık hizmetinin alınması büyük avantajı da elde edilmesini sağlayacaktır.

Dava Açıldıktan Sonra Arabuluculuk Hizmeti

Dava açılması sonrasında da taraflar arasından gelecek olan talep ile arabuluculuk hizmetinden yararlanılabilir. Bu durumda ise hâkim davanın görülüş tarihini en az iki ay sonraya erteleyerek hizmeti edinmenizi sağlar. Arabuluculuk hizmetini edinen davalıların bu hizmet sonrasında çözüme ulaşması sonrasında ise dava durdurulur. Taraflar arasından belirlenen anlaşma metni de dava sonucunda yer alır.

Arabuluculuk hizmetinden yararlanan davalılar arasından anlaşmanın sağlanamaması durumunda ise davanın yürütülmesi devam eder. Bu durumda hâkim tarafından belirlenecek olan karar esas alınır.

Arabuluculuk Hizmetini Almanın Avantajı

Arabuluculuk hizmetini almak anlaşmazlık yaşayan taraflar arasından çözüme ulaşacak olan konunun dava sürecine girmeden çözümlenmesine destek olur. Bunun yanı sıra dava sırasında da edinilen arabuluculuk hizmetleri istene sonuca iki tarafında ulaşması için önem taşır.

Dava öncesinden başvurulan arabuluculuk hizmeti maliyetin azalmasına etki ederek dava sürecinin yükünden sizi de karşı tarafı da korur. Bu anlamda ise ekonomik bir hizmet alımı olarak da alınmasının avantaj sağladığı da ifade edilebilir.

Dava sürecinin uzaması sonrasında uzun vadede edinilecek olan avantajları daha kısa sürede elde etmenizi sağlar. Bu sebeplerden dolayı uyuşmazlık ve anlaşmazlık durumlarında da arabuluculuk avukatlık desteğini alarak tarafsız bir hizmetten yararlanmanın ayrıcalığına da sahip olabilirsiniz.