Aile Hukuku

Aile ilişkilerinin düzenlenmesinde Medeni Hukukunun alt dalı olarak aile hukukundan yararlanılır. Aile hukuku kapsamları nişanlanma, evliliğin koşul ve sonuçları, boşanmanın koşul ve sonuçlarını işler. Ayrıca aile konutu, soy bağı, mal rejimi, mal paylaşımı, velayet, evlat edinme, çocuğun velayet hakları, çocuk hakları, kadın hakları, vesayet gibi konu başlıklarına yer açılır.

Aile hukuku davaları ile ilgili açılacak olan davalar ise aile mahkemelerinde görülmektedir. Gerçekleşecek olan davalar ile ilgili olarak başvurunun yapılması işleminden dava sürecinin takibi ve emsal davaların dosya içinde yer almasına kadar birçok çalışmalar yer alır. Süreçlerin aşamasında ise profesyonel destek alarak avukatlık hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Aile Hukuku Davalarında Avukatlık Desteğinin Önemi

Aile hukuku davalarında tarafların avukat bulundurmadıkları ve bulundurdukları ile beraber tarafların aile avukatı seçimine yer vermeleri ise hem sonuç için hem de sonrasında edinilecek olan hakların tam olarak bilinmesi aşamasında öneme sahiptir.

Aileyi ilgilendiren konular ile ilgili uzmanlığı bulunan avukatlardan alınacak olan hizmetlerin temelinde danışmanlık yer alır. Avukat müvekkilin tam olarak ne istediğini anlayarak buna göre gerekli olan işlemlere yer verir. Bu işlemlerde dava süreci ve dava sürecinin akabinde alınan sonucun yorumlanmasında ise avukatlar size detaylı olarak bilgilendirme yapar. Bu anlamda konusunda uzman olan kişilerden destek alarak dava sonucundan olumlu sonuca erişilmesi de mümkün olacaktır.

Boşanma Davasında Avukatın Önemi

Boşanma, evden uzaklaştırma, evlat edinme gibi birçok farklı konu ile ilgili olarak aile hukuku mevzuatlarına göre işlemin yapılması mümkün olmaktadır. Bu çalışmalarda kişilerin mağduriyetinin giderilmesi esas alınır. Türk medeni kanununun alt dalı olarak yer alan aile hukuku aileyi korumaya yönelik olarak gereken kanunlara yer verir. Bu aşamada kadın ve çocuğun haklarının korunması da ayrıca konu olmuştur.

Aile hukuk kurallarına uygun olarak açılacak olan davalarda daha hızlı bir sürecin yaşanmasının yanı sıra süreç içinde sorun yaşanmaması aşamasında da aile avukatlık hizmetinin edinilmesi gereklidir. Uzman olan avukat söz konusu dava sürecinde müvekkilin mağduriyetinin çözüme ulaşması ve dava sonucunun da lehine olması için gereken içeriklere yer açar.